Zapora Hoovera NV

grand 096

24 mile na południowy wschód od Las Vegas leży zapora Hoovera bodaj najsłynniejsza z amerykańskich zapór, może i najsłynniejsza na świecie.

Dojechać do niej można drogą 93 z Las Vegas do Kingman w Arizonie, a potem do Phenix. Droga prowadzi poprzez malownicze pustynne tereny i miasteczka Boulder City i Henderson, doskonale ukazane w grze GTA.

Przejeżdżając przez Boulder City mijamy pierwsze w Newadzie kasyno o tej samej nazwie, a potem stromymi serpentynami zjeżdżamy do zapory. Po drodze mijamy budki wartownicze, które raczej stanowią pic na wodę bo jakby ktoś chciał wjechać załadowanym trotylem autem na zaporę to pewnie by mu się udało.

Ale wróćmy do zapory. Sama zapora jest typu ciężkiego żelbetowa. Powstała w latach 1931-35 i miała pierwotną nazwę Boulder Dam. Zbudowano ją na rzece Kolorado w Czarnym Kanionie, a w jej wyniku powstało jezioro Lake Mead.

Zapora ma 224 m wysokości i 379 m szerokości i jest obecnie 38 pod względem wielkości na świecie, słynie z niesłychanych widoków, a jej scenerię wykorzystano m. in. w filmie Universal Soldiers, czy grach GTA, Duke Nukem 3d.

 Po obu stronach zapory znajdują się parkingi i tarasy widokowe. Do niedawna prowadziła nią droga 93, która w tej chwili idzie mostem kilkaset metrów nad kanionem i nazywa się Great Basin Dr od nazwy Wielkiej Kotliny, a samą zaporą prowadzi droga 179. Najfajniejsze widoki nocą, a już zapierający dech w piersiach jest widok Las Vegas z drogi powrotnej z Hoover Dam.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s