Łomnicka Przełęcz, Tomasz Boruch, narty, podróże

Łomnicka Przełęcz – narty 2015

Dzisiaj narciarska wyprawa na Łomnicką Przełęcz.

Marzeniem każdego narciarza jest ekstremalny zjazd z jakiejś kultowej góry. Choć nie uważam się za mistrza nart i ekstremalistę w jeździe lubię ten sport z racji tego, że pozwala mi w zimie bywać w miejscach, w których rzadko bywam latem. Miłość od małego dziecka do gór pcha mnie właśnie w takie miejsca jak Łomnica.

Tatrzańska Łomnica jest jednym z bardziej znanych uzdrowisk w słowackich Tatrach, a obecność kolejki na szczyt Łomnicy (2634 m n.p.m.) oraz Łomnicką Przełęcz jest jedną z większych atrakcji tego ośrodka. Bliskość tatrzańskich olbrzymów oraz dostęp do Zbójnickiego Chodnika, bogata baza noclegowa to niewątpliwe zalety tego kurortu. Każdy miłośnik turystyki tatrzańskiej marzy o wjechaniu na Łomnicę drugi szczyt Tatr, czy zobaczeniu południowej ściany Kieżmarskiego i przejściem przez Rakuską Czubę do doliny Kieżmarskiej, czy do doliny Pięciu Stawów Spiskich.

Łomnicka Przełęcz, Tomasz Boruch, narty, podróże
Gniazdo Łomnicy.

Kolejka na Łomnicę została oddana użytku w czasie wojny w 1940 roku i od tamtej pory służy turystom, potem powstały wyciągi i trasy na Łomnicką Przełęcz przez Francuzką Grzędę i trasy zjazdowe. Dzisiaj dodatkową atrakcją jest gama kolejek gondolowych i rozbudowane trasy zjazdowe, aż do samego Startu. Łomnica stała się obok Chopoka i doliny Vratnej największym ośrodkiem narciarskim na Słowacji. Nie wszystko jest jednak takie piękne. Z racji łatwości dojazdu z Polski jest bardzo drogim i zatłoczonym ośrodkiem co niewątpliwie obniża jej ocenę. Rekompensują nam to niewątpliwie pięknie położone trasy miejscami bardzo trudne oraz piękna sceneria tatrzańska.

Łomnicka Przełęcz, Tomasz Boruch, narty, podróże
Słowacja zimą droga z Piwnicznej do Starej Lubowli.

Wyjazd na Łomnicką Przełęcz odbywa się kilku etapowo z przesiadkami na Starcie i nad Skalnatym Pliesem oraz nierzadko długą kolejką do krzesełka na Łomnicką Przełęcz. Zjazd z przełęczy należy do najtrudniejszych na Słowacji o czym przekonałem się na własnej skórze, zaliczając kilkudziesięciometrowy zjazd na głowie, tyłku i czym tam jeszcze się dało gubiąc po drodze narty i karnet za 34 euro, ale dla tych widoków było wart. Widok z Łomnickiej Przełęczy powala, może nie tak rozległy jak z Łomnicy, ale także wart zobaczenia. Przepaście nad Doliną Małej Zimnej Wody, Pośrednia Grań i wiele innych szczytów na wyciągnięcie ręki, w oddali Gerlach najwyższy szczyt Tatr, to wszystko jest nagrodą za trudy podróży i kolejki, sama jazda to już rzecz drugoplanowa. Ale polecam.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s