Berze le Chatel, Tomasz Boruch, Francja, podróże

Berze le Chatel wczesną wiosną

Dzisiaj wspomnienia z wiosennej wizyty w zamku Berze le Chatel.

Zamek mieści się w miejscowości o tej samej nazwie w okolicy Cluny w Burgundii. Sama okolica jest bardzo przepiękna. Dookoła winnice i wzgórza z kilkoma klifami skalnymi, a w oddali Saona z Macon miastem położonej na jej obu brzegach. Zamek miałem okazję zwiedzić dwukrotnie wczesną i późną wiosną.

Budowla znajduje się na wzniesieniu ponad wsią, która była niegdyś zapleczem zamku. Dojazd jest praktycznie pod sam zamek, nie ma kłopotów z parkowaniem. Przed sezonem można dostać się nawet na górny zamek bez właścicieli i wejść na otaczające go baszty i mury. Przed zamkiem znajduje się kaplica od której prowadzi szeroka aleja do zamku porośnięta drzewami. Wejścia broni wyniosły bastion z dwoma wieżami. Za główną bramą znajduje się niewielki ogród z zabudowaniami gospodarczymi, a dalej wysoki zamek z częścią mieszkalną właścicieli.

Berze le Chatel, Tomasz Boruch, Francja, podróże

Z zamku roztaczają się przepiękne widoki na okoliczne wzgórza, drogę do Macon i winnice.

Trochę z historii Berze le Chatel.

Pierwsze zapisy o zamku pojawiają się już w X wieku. Władał nim wasal króla Francji Philibert de Tournus. W 1229 roku za panowania Ludwika Swiętego ojciec Hugues zwerbował zamek do ochrony opactwa Cluny. Podczas wojny stuletnie właściciele zamku rywalizowali ze sobą, a w 1420 roku zdobyły go wojska Ludwika XI, mimo to zamek pozostał nadal w burgundzkich rękach.

Berze le Chatel, Tomasz Boruch, Francja, podróże
Plan zamku

W drugiej połowie XVI wieku Berze le Chatel odegrał istotną rolę podczas Ligi i dewastacji kraju. Po wojnie zamek pozostawał opuszczony przez prawie dwa wieki. W 1817 dostaje się ponownie w ręce hrabiów Thy de Milly i zostaje poddany generalnemu remontowi.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s