Berlin, Tomasz Boruch, Niemcy, ja, podróże

Berlin po raz drugi 2016

W tym roku zgodnie z planem udało nam się wybrać do stolicy Niemiec Berlina. Dojazd zaplanowaliśmy z hotelu pod Trzebielą przy A18 i trwał ok. 1.30 min. autostradą A15 i A13.

Stolica Niemiec jest stosunkowo młodym miastem jak na stolice europejskie, młodym jako stolica. Choć powstało już w XIII w. (pierwsze wzmianki pojawiają się od 1215 roku), to stolicą Prus zostało w roku 1701 kiedy to Fryderyk Wilhelm nadał mu miano stolicy nowo powstałego królestwa. Od tej pory datuje się dynamiczny rozwój miasta. Nazwa miasta pochodzi od słowiańskiego słowa Bralin, a to z kolei od słowa Bratosław. W roku 1871 miasto zostało stolicą zjednoczonych Niemiec.

Jak na taką historię miasto posiada sporą liczbę zabytków.

Dzisiaj Berlin jest drugą po Londynie stolicą Unii – 3,4 mln mieszkańców. Jest bardzo rozległe, ale posiada dość dobrą sieć dróg i parkingów co ułatwia zwiedzanie. Nie jest może tanie, ale to w końcu Berlin stolica jednego z najbogatszych krajów świata i najbogatszego Europy.

Ponieważ miasto zostało podczas oblężenia sowietów doszczętnie zniszczone, a potem przeżyło podział, którego ślady są widoczne do dziś dnia, dzisiaj to jeden z największych placów budowy w Europie, a może i na świecie. Dzięki temu można w nim zobaczyć wiele nowoczesnych rozwiązań architektonicznych, w otoczeniu zabytkowej zabudowy. To europejski wzór do naśladowania zwłaszcza dla naszych urbanistów i urzędników, którzy kompletnie pozbawieni wyobraźni narzucają nam swoje chore ograniczone wizje.

Nasze zwiedzanie zaplanowaliśmy z synem jako jednodniowe, więc było treściwe i męczące. W zasadzie to przelecieliśmy przez miasto. Aby w miarę je zwiedzić zalecam raczej dwudniowy pobyt z noclegiem.

Nasze auto zaparkowaliśmy przy Friedrichstraße (za trzy godz. parkowania 3 Euro) i zaczęliśmy zwiedzanie.

Berlin, Tomasz Boruch, Niemcy, ja, podróże
Denkmal für die ermordeten Juden

Behrenstraße doszliśmy do pomnika Denkmal für die ermordeten Juden otworzonym w 2005 roku, a stamtąd do Bramy Brandenburskiej. Stąd już tylko mały kroczek do Placu Republiki i  słynnego budynku Reichstagu poważnie uszkodzonego podczas pożaru w 1933 r. Z placu rozciąga się wspaniała panorama na miasto i jego nowoczesną zabudowę.

Berlin, Tomasz Boruch, Niemcy, ja, podróże
Brama Brandenburska

Stamtąd udaliśmy się aleją pod Lipami na Alexanderplatz pod wieżę Fersehturm. Po drodze zwracają uwagę urokliwe berlińskie kanały oraz Lustgarten, z którego roztacza się ładny widok na wieżę telewizyjną. Przez całą drogę towarzyszyły nam rozległe zakrojone na ogromną skalę place budowy. Na każdym kroku jest widoczny międzynarodowy charakter miasta i kosmopolityczna atmosfera.

Berlin, Tomasz Boruch, Niemcy, ja, podróże
Berliner Fernsehturm

Berlińska wieża telewizyjna będąca wizytówką miasta powstała na terenie Berlina wschodniego pod koniec lat 60-tych. Obecnie posiada 368 m wysokości i jest 2 co do wysokości budowlą w Unii po ryskiej wieży radiowo-telewizyjnej. Na jej szczycie znajduje się restauracja widokowa ze stolikami, a obrót dookoła osi trwa ok. godziny.

Z placu Alexa udaliśmy się drugą stroną Rathausstraße do naszego samochodu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s